Sosyal Yardım Hizmetleri

Sıcak Yemek Yardımı

AŞEVİ

SICAK YEMEK YARDIMI

Günün ilk ışıkları ile birlikte Süleymanpaşa Belediyesi Aşevinde hazırlanmaya başlayan, öğle saatleri itibari ile hasta, yaşlı, engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evine ulaşan sıcak yemek desteği, evinde sıcak yemek yapma imkanı bulunmayan ihtiyaç sahiplerine umut olmaktadır. 

Aşevinde yapılan tadım testlerinin ardından sefertaslarına konan yemekler her gün 4 çeşit olarak 1302 ihtiyaç sahibinin kapılarına kadar ulaştırılmaktadır. 

TAZİYE ZİYARETLERİ VE TAZİYE ÇADIRI

Sadece iyi günlerde değil vatandaşlarımızın zor günlerinde de yanında olmayı ilke edinen Süleymanpaşa Belediyesi, matem evlerine ulaşarak pilav ve ayran ikramında bulunmaktadır.

Geçtiğimiz yıl 850 vatandaşımızın evine taziye ziyaretinde bulunan ekipler ayrıca yeni yıl itibari ile de isteyen aileler için taziye çadırı kurarak yanlarında olmaktadır. 

GÖNÜL SOFRALARI

Ramazan ayı boyunca her gün ayrı bir mahallede kurulan “Gönül Sofraları”  kapsamında yaklaşık 50.000 porsiyon yemek aşevinde yapılarak vatandaşlarımız ile buluşmaktadır.

Servisi ve paketlenmesi dahil tüm hizmetleri Süleymanpaşa Belediyesi tarafından yapılan “Gönül Sofraları” etkinliğinde her yaştan insan orucunu birlikte açmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

SAHUR PROGRAMLARI

Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilen Gönül Sofraları organizasyonunun yanı sıra sahur programları ile de vatandaşlarımız ile birlikte olmaya devam etmektedir.

Özellikle kırsal mahallelerimiz başta olmak üzere her gece ayrı bir mahalle de gerçekleştirilen sahur programları kapsamında soframızı kurup vatandaşlarımız ile paylaşılmaktadır. 

İKRAM ÇEŞMELERİ – İKRAM KABİNLERİ – MOBİL İKRAM ARACI

İkram ÇeşmesiKış aylarında Süleymanpaşa Belediyesi Aşevi’nde hazırlanan ve sabah 06:30-10:00 saatleri arasında 3 ayrı noktada vatandaşlarımıza sıcak çorba sunan İkram Çeşmeleri, İkram Kabinleri ve Mobil İkram Aracı ile şehrin dört bir yanına yayılmaktadır.

Yaz aylarında da hizmet veren ikram çeşme ve kabinleri sıcak havaya karşı soğuk su ikramı ile kışın ısıtırken yazın ise serinleterek gönülleri fethetmektedir. 

KANDİL SİMİDİ HİZMETİ

Süleymanpaşa Belediyesi tüm mübarek gün ve gecelerde vatandaşlarımızın gönüllerine giren birçok hizmetinin yanı sıra kandil simidi hazırlayıp dağıtımını da gerçekleştirmektedir. Birçok ayrı noktanın yanı sıra sokak sokak gezen ekipler kandil simitlerini vatandaşlarımıza ikram etmektedir.

AŞURE GÜNÜ

Muharrem ayının gelmesi ile birlikte Süleymanpaşa Belediyesi Aşevi’nde hazırlanan birlik, beraberlik, kardeşlik, paylaşma, dayanışma ve bereketin simgesi olan aşureler vatandaşlarımızla paylaşılmaktadır.

 

HAYIR ÇARŞISI

 

GİYİM MAĞAZASI

Vatandaşlarımızın kullanmadıkları ihtiyaç fazlası kıyafetlerini teslim ettiği Süleymanpaşa Belediyesi Giyim Mağazası, hasarsız giyilebilir kıyafetleri yıkayıp, ütüleyip bir mağaza disiplininde hazırlayan ihtiyaç sahiplerinin beğenisine sunmaktadır.

1 Nisan 2019 İle 31 Aralık 2019 tarihleri arasında 3050 vatandaşımızın yararlandığı Süleymanpaşa Belediyesi Giyim Mağazası’nda çocuk kıyafetlerinden gelinliğe, takım elbiselerden bebek kıyafetlerine neredeyse her şey bulunmaktadır.Asker Uğurlama Paketi

ASKER UĞURLAMA PAKETİ

Askere gidecek gençlerimizin içeriğinde askerlik süresince ihtiyaçları olacak malzemeler hazırlanan çanta ile asker adaylarına verilmektedir. 

İçeriğinde atlet, don, çorap, ayakkabı boyası ve ayakkabı fırçası, kirli ve temiz çamaşır torbası, çamaşır fileleri, havlular, sabunluk, çantalı tıraş takımı, tırnak makası, ipli boyun cüzdanı, kilit, çengelli iğne, dikiş seti, askı ve çantanın yer aldığı asker uğurlama paketi ile asker adaylarımız birliklerine güler yüzle gönderilmektedir. 

 

KİMSESİZLER EVİKimsesizler Evi

Kış aylarında evsiz vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını sağlamak üzere kliması, tuvaleti ve banyosu olan, olası bir sağlık sorununa hemen müdahale edebilmek üzere Devlet Hastanesi Bahçesine yerleştirilen Kimsesizler Evi, sokakta yaşayan vatandaşlarımızın zor zamanlarında yanında olmaktadır. 

Kimsesiz vatandaşlarımızı topluma kazandırmak üzere harekete geçen Süleymanpaşa Belediyesi, ayrıca vatandaşların sağlık kontrollerini de düzenli olarak yaptırıp olası sağlık sorunlarının önüne geçmektedir. 

KIRTASİYE YARDIMI

İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için hazırlanan kırtasiye yardımı kapsamında okula yeni başlayacak öğrencilerimiz için hazırlanan ve eğitim öğretim yılı içerisinde ihtiyaçları olacak çanta ve tüm kırtasiye ürünlerinin yer aldığı kırtasiye yardım paketi ile öğrencilerin yüzlerini güldürüyor, eğitim öğretim hayatlarında yanlarında olmaktadır. 

SÜNNET ŞÖLENİ

Sünnet olmamış, sünnet ve düğün masraflarını karşılamakta güçlük çeken ailelerimizin çocuklarına yönelik gerçekleştirilen Sünnet Şöleni ile onlarca çocuğumuzun hem sünnet işlemini hem de cemiyetini bir şölen havasında gerçekleştirilmektedir. 

Süleymanpaşa Belediyesi’nin tüm imkanlarının seferber edildiği şölende miniklerimiz ve ailelerimizin gönüllerine dokunup unutulmayacak bir günü birlikte yaşamaktayız. 

İMECE KART

Süleymanpaşa Belediyesi’nin valiliğimiz, kaymakamlığımız ve muhtarlarımız işbirliğinde tespit ettiği, hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımıza yönelik oluşturulan İmece kart ile vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için her ay düzenli olarak belirli bir miktar para İmece Kartlarına yatırılmaktadır.

İmece Kartlara yüklenen para ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız anlaşmalı yerel esnaflarımızdan diledikleri gibi alışverişlerini yapabilmektedir.

Projeden 233 vatandaşımız her ay düzenli olarak yararlanmaktadır.

DOĞAL AFETLERDE DESTEK HİZMETİ

Yangın, sel baskını, fırtına, hortum gibi doğal afetlerden maddi ve manevi zarar gören vatandaşlarımıza anında müdahale ederek Süleymanpaşa’da uzatılan ilk el olmaktayız.

Geçici konaklama, erzak yardımı, mobilya desteği, nakdi yardım gibi birçok hizmeti afet ile karşı karşıya kalan vatandaşlarımıza sunan Süleymanpaşa Belediyesi, alanında öncü belediye olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Süleymanpaşa Belediyesi
Ortacami Mah. Hükümet Cad. No:14
Süleymanpaşa / TEKİRDAĞ
0 (282) 259 59 59
ozelkalem@suleymanpasa.bel.tr
SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ © Copyright 2020